Готельні СКУД, пам’ятка проектувальнику (частина 3)

Готельні СКУД, пам’ятка проектувальнику (частина 3)

Підсистеми готельної СКУД

СКУД, як і будь-яка інша система, в першу чергу повинна допомагати готелю заробляти. Для цього вона повинна забезпечувати певний комфорт і зручність для гостей (а за комфорт, як відомо, потрібно платити) або допомагати готелю економити.

Саме друге завдання і повинна вирішувати підсистема енергозбереження, тому вона і користується найбільшим попитом серед інших систем в готельному секторі.

Сенс її роботи дуже простий: після того, як гість або співробітник зайшов в номер, він повинен вставити картку в спеціальний пристрій, який знаходиться на стіні всередині номера, як правило, поруч з вхідними дверима. Поки карта знаходиться в цьому пристрої, в номері є світло, працює кондиціонер, телевізор і розетки. Якщо карту дістати з енергозберігаючого пристрою, номер автоматично знеструмиться, включеними залишаться тільки бар і світильники в передпокої.

Крім чистої економії електроенергії, такі системи підсилюють протипожежний захист, так як загоряння через несправні зарядок для мобільних телефонів, залишених включеними в номері, займають одне з перших місць в списку причин пожеж в готелі.

Реалізація підсистеми може бути дуже різною:

  • Механічні енергозберігаючі контролери або “карткові вимикачі”
Це, по суті, звичайні електроустановочні вироби типу “головний вимикач”, де замість натискання клавіші, гість повинен вставити картку в спеціальну кишеню. Плюс такого рішення – ціна (близько 10-30 Євро) і незалежність від СКУД. Так як карткові вимикачі працюють за принципом механічного замикання контактів при вставці картки, вони будуть працювати від будь-якої картки (або іншого предмета, схожого на карту). Це – головний недолік подібного рішення. Кожен, хто хоч раз побував на курорті в Єгипті або Туреччині, знає: досить увіткнути в картковий вимикач шматок картонки і при поверненні з пляжу Вас чекатиме охолоджений номер, в якому за час Вашої відсутності не переставав працювати кондиціонер. Так що, яка ціна рішення – така і ефективність …
  • Напівактивні підсистеми енергозбереження

У них використовуються пристрої “з задатками інтелекту” – енергозберігаючий контролер визначає ТИП карти, вставленої в кишеню. Якщо в готелі використовуються карти з магнітною смугою – буде визначатися сам факт наявності цієї смуги, але не її зміст. Аналогічно і з безконтактними картами. Якщо тип вставленої карти збігається з “потрібним”, наприклад, вставлена ​​карта стандарту MiFare, використовувана в готелі, електрику буде включено. Обдурити такі енергозберігаючі вже складніше та більшість гостей не будуть цим навіть морочитися, так що при приблизному двократному підвищені ціни енергозберігаючого пристрою, ефективність зросте багаторазово. Енергозберігаючий ПО повністю незалежний від СКУД і купити його можна у будь-якого постачальника – головне узгодити тип використовуваних карт.

  • Активні підсистеми енергозбереження

Це вже інтегральна частина СКУД, так як активний енергозберігаючий контролер (АЕСК) повинен вміти зчитувати дані з ключа, в основному, щоб чітко розділяти гостей і персонал. Такі АЕСК в більшості випадків вже мають 2 керованих силових реле та можуть розділяти навантаження за принципом “дозволено гостю – дозволено співробітникам”. Наприклад, з картою покоївки не вдасться включити кондиціонер або телевізор.

Можливий також додатковий функціонал: одне реле може відповідати тільки за кондиціонер і забезпечувати автоматичне його відключення при відкритті вікна або балкона (вимагає наявності датчиків відкриття вікна) і / або періодичне активування кондиціонера на задану кількість хвилин навіть при відсутності карти (температура в кімнаті буде автоматично підтримуватися на прийнятному рівні).

Є й інші варіанти застосування АЕСК:

       •  постановка / зняття номера з охорони і / або видача візуального сигналу присутності гостя в номері (сигнальна лампа в коридорі);

•  контроль доступу до додаткових (платних) послуг в номері: при поселенні гість оплачує послугу, наприклад, користування міні-баром, і йому на карту дається доступ до 2-го реле АЕСК; при вставці карти в АЕСК автоматично розблокується замок, встановлений на дверцятах міні-бару. Гості, які не сплатили послугу (а також співробітники), відкрити бар по своїй карті не зможуть.

Вартість АЕСК вже варіюється в дуже широких межах, в залежності від функціоналу і батьківської СКУД. Тому потрібно чітко визначити коло завдань, які повинна вирішувати підсистема енергозбереження та співвіднести їх з ціною рішення.

Наприклад, більш дорогий АЕСК, але здатний вирішити проблему управління доступом до міні-барах, може виявитися набагато кращим рішенням в порівнянні з більш дешевим, але менш функціональним аналогом.

 

Активні підсистеми енергозбереження з підсистемою визначення присутності в номері – це найбільш просунутий з наявних сьогодні на ринку варіантів. Готель отримує 2 підсистеми СКУД “в одному флаконі”, і за нашим досвідом, саме завдання визначення присутності може виявитися найбільш актуальною. Деякі наші замовники ухвалили рішення про придбання всієї СКУД виходячи, перш за все, з можливості вирішення завдання визначення присутності в номерах.

Я вже згадував цю підсистему в попередній частині статті і лише повторю, що по самій “фізиці” процесу вона може забезпечити рівень контролю присутності, який не зможе надати жоден онлайн замок.

Завдання такої підсистеми – контролювати факт та час перебування людей (гості і співробітники) всередині номера в основному з метою запобігання фактам “лівого поселення”.

Для цього повинен виконуватися ряд умов:

  • АЕСК повинен в реальному часі відображати присутність карти в кишені не тільки із зазначенням її типу (“гостьова” або “службова”), але і з зазначенням прізвища співробітника – власника вставленої карти (ПІБ гостя, як правило, не вказується, але фіксується номер дубліката гостьової карти, якщо в номері живе кілька гостей).
  • АЕСК повинен записувати в аудит СКУД інформацію про вставці / витягу карти із зазначенням даних власника карти і часу/дати події. Це дозволить отримати повну аналітику з будь-якого періоду роботи системи.

Додатковим бонусом від застосування підсистеми визначення присутності може послужити ще одна підсистема СКУД – передачі повідомлень. Використовуючи онлайн АЕСК, можна залишати будь-які технологічні повідомлення: проставляти статус номера “готовий до заїзду” після збирання номера, повідомляти технічній службі про знайдені несправності (проблема електрики / сантехніки / кондиціонування), залишати заявки ( “заповнити бар”, “прибрати в номері” ) і т.д.

Вартість цього типу підсистеми енергозбереження буде найбільш високою серед всіх розглянутих варіантів. Крім того, на сьогодні подібна пропозиція є лише у одного постачальника. І тим не менше, в залежності від списку завдань, які повинна вирішувати СКУД відповідно до затвердженої концепції, ці недоліки можуть піти на другий план.

До речі, будь-який з розглянутих варіантів вимагає наявності спеціально розрахованої на встановлення енергозберігаючих контролерів схеми електропостачання номера. Найчастіше при будівництві готелю проектувальники намагаються застосувати “квартирну” схему електропостачання, беручи до уваги готельної специфіки, так що крім розробки концепції СКУД можна забувати і про погодження проекту по СКУД із суміжними проектами на даному об’єкті.

На завершення теми підсистем СКУД варто відзначити, що підсистеми обліку робочого часу і фотоверіфікаціі також бувають затребувані в готелях, але вони як правило поступаються за пріоритетністю вищеописаним підсистем енергозбереження. Крім того, їх вибір дуже залежить від рішень, прийнятих в концепції СКУД по системі доступу до службових і технічних приміщень готелю.

Отже, ми визначилися з картами, вимогами до замків гостьового номера та підсистем.

І тепер час, нарешті, згадати, що готель складається не тільки з гостьових номерів, тому в наступній частині статті поговоримо про поділ готелю на зони з різними правилами доступу для різних категорій користувачів, а також про службові функції та завдання, що не відносяться безпосередньо до гостям і гостьовим номерами.

А. В. Катренко

Комерційний директор

 “Смарт Секьюріті” (Росія)

Продовження в наступній статті …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #077ecc;background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 200px;}