Системи безпеки: кампусні СКУД (частина 1)

Системи безпеки: кампусні СКУД (частина 1)

Впровадження універсальних електронних карт (УЕК) сьогодні є дуже популярним. У цій статті описана можливість використання УЕК як кампусних карт в українських вузах і університетах. Отже, що ж це за звір такий – “кампусна карта”, навіщо вони потрібні університетам і як їх застосовувати – зокрема, в СКУД.

СКУД В КАМПУСІ: УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ ТА ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД

Кампус (англ. campus) – університетське містечко, що включає навчальні приміщення, науково-дослідні інститути, житлові приміщення для студентів, бібліотеки, аудиторії, столові і т.д. Слово campus має латинське походження. Найчастіше європейські університетські містечка (особливо коли мова йде про університети з багатовіковою історією) представляють собою практично повноцінний “місто в місті” – багато хто з них, крім власної території, мають навіть відокремлену від решти міста управлінську та фінансову системи, а юрисдикція міської поліції не завжди поширюється на територію кампусу.

Українські університети та вищі навчальні заклади, за вкрай рідкісними винятками, територіальної відособленістю “як в Європі” похвалитися не можуть, тому під кампусом у нас розуміють скоріше не територію, а групу будівель і споруд, що належать до одного вузу. Найчастіше ці будівлі розкидані на досить великій площі – не рідкість, коли це навіть не одне місто. Така територіальна розрізненість – дуже важлива особливість українських кампусів, особливо для систем контролю доступу.

КАМПУСНІ ДОДАТКИ

Перейдемо до кампусні додатків, грунтуючись знову-таки на європейському досвіді.

Умовно їх можна розділити на 2 типи:

  • ідентифікаційні;
  • платіжні, транспортні та ін.

До перших відносяться всілякі системи автоматизації (деканату, бібліотеки, поліклініки), електронні посвідчення особи (студентський та читацький квитки, залікова книжка, карта університетської поліклініки тощо) і електронний підпис, а також системи логічного доступу (до інформаційних ресурсів внутрішньоуніверситетської мережі ). Основна частина таких систем – це “математика”, тобто програмне забезпечення та бази даних і тільки для читання кампусних карт (а вони використовуються виключно як ідентифікатор) потрібна наявність сумісних зчитувачів.

До других відносяться банківські додатки, системи безготівкових платежів усередині та поза університетом, “електронний гаманець”, міські транспортні додатки. Вони вже набагато ширше використовують спеціалізоване обладнання: зчитувачі з можливістю читання / запису карт, термінали, кіоски тощо, а карта працює в таких системах вже не як ідентифікатор, але найчастіше як носій інформації, мінливої ​​в міру використання карти. Сюди ж додамо і міжнародні студентські дисконтні системи (які за технологією є ідентифікаційними додатками, але область їх дії знаходиться скоріше поза кампуса, ніж усередині його і по цілі застосування вони також ближче до платіжних).

Я навмисно не включив в цей список СКУД, тому як вона зовсім не обов’язково повинна бути в списку ідентифікаційних додатків.

 

Схема: Топологія СКУД кампуса

 

Пояснити це буде найпростіше на прикладі розробки загальної концепції побудови системи контролю доступу для кампусу гіпотетичного вищого навчального закладу. На підставі цієї концепції вже можна буде створювати детальне технічне завдання на СКУД, визначати календарний план впровадження та порядок взаємодії різних кампусних додатків і т.д. (В рамках даної статті ми, звичайно, до етапу розробки ТЗ або тим більше проекту не дійдемо, та це й не потрібно).

Загальна концепція СКУД в кампусах

У вихідних даних ми маємо:

1. СКУД повинна бути частиною єдиного кампусні проекту та використовувати кампусні карти (це обов’язкова вимога для системи, яка претендує на назву “Кампусна СКУД”).

2. До складу кампуса входять кілька навчальних та лабораторних корпусів, їдальні та точки харчування, гуртожитки, спорткомплекс, поліклініка, бібліотека та будинок культури. Мала частина будівель об’єднана архітектурно і має загальний периметр, в той час як інші будівлі розташовані на значних відстанях один від одного. Плюс до цього вуз має філіальні підрозділи в інших містах.

3. Кількість користувачів близько 15 000 – 20 000 чоловік.

Метою створення загальної концепції СКУД являються:

  • Визначення порядку і технології використання кампусних карт в СКУД.
  • Визначення завдань, що вирішуються СКУД, а також глибини її проникнення всередину кампусу з опрацюванням перспективних планів розширення системи.
  • Визначення рівня і порядку взаємної інтеграції різних кампусних додатків зі СКУД.

Як бачите, і в вихідних даних, та з метою створення концепції СКУД на перших місцях знаходяться питання, пов’язані з кампусні картами. Це найбільш важлива і принципова частина завдання та від рішень, прийнятих замовником по цьому пункту, буде залежати весь інший хід опрацювання концепції.

А. В. Катренко

Комерційний директор

“Смарт Секьюріті” (Росія)

Продовження з варіантами використання кампусних карт в СКУД в наступній статті…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #077ecc;background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 200px;}